Tradiční bramborový salát podle šéfa

Tak jako si neumíme představit Vánoce bez nazdobeného stromečku a dárků, tak k těmto svátkům neodmyslitelně patří i bramborový salát (zemiakový šalát). Téměř každá rodina má svůj rodinný recept, existují stovky variant (s majonézou, bez, s okurkou, vajíčkem, …). Klasický bramborový salát se skládá převážně z uvařených brambor, k nimž se přidají kyselé okurky, mrkev, hrášek, vajíčka..  Na video se můžete podívat zde http://www.iprima.cz/tedvarisef/ted-vari-sef-vanocni-pokrmy

Ingredience:

  • brambory, mrkev, petržel, celer
  • kyselé okurky, mražený hrášek, šalotka
  • vejce
  • dijonská hořčice, majonéza
  • sůl, pepř

 

Postup:

Brambory uvaříme, do hrnce k nim přidáme zeleninu, mrkev, petržel a celer. Také dáme vařit vajíčka natvrdo. Uvařené brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky. Uvařenou zeleninu nakrájíme na menší kostičky než brambory.

Všechny nakrájené suroviny vhodíme do mísy, přidáme na kostičky nakrájené kyselé okurky, přisypeme hrášek, najemno nasekanou šalotku a opatrně zamícháme. Dochutíme solí a pepřem. Podle chutí přidáme dijonskou hořčici a majonézou. Pokud je salát příliš hustý, přidáme lák z kyselých okurek.

Není nic snazšího,  než si vyrobit vlastní domácí majonézu. Zabere to chvilku. Potřebujeme 1 vejce, 2 lžičky citronové šťávy, 150 ml oleje a sůl. Do vyšší úzké nádoby vložíme všechny ingredience , zapneme mixér  a pomaly ho v nádobě zvedáme. Pokud je výsledná majonéza příliš řídká, přidejte více oleje a znovu rozmixujte; pro naředění přidejte trošku vody – ukázka video.

Na závěr přimícháme nakrájené vařené vejce. Dáme do lednice odležet.

Tipy na různé varianty bramborových salátů:

 5 nej bramborových salátů podle našich nejlepších šéfkuchařů

http://www.lidovky.cz/5-nej-bramborovych-salatu-podle-nasich-nejlepsich-sefkucharu-prw-/dobra-chut.aspx?c=A101206_143000_dobra-chut_glu

Famózní bramborový salát bez majonézy a od šéfa?

http://www.hobbys.cz/recepty/pohlreich-famozni-bramborovy-salat-bez-majonezy-i-z-novych-brambor/#.VkscwPkvfIU 

A co tak zkusit salát bez majonézy, který dostanete pod názvem „kartfoffel-gurken salat“ v celém Bavorsku? Je lehký a není ani tolik kalorický.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/1137-recepty/349-bramborovy-salat-a-kartoffel-gurken-salat/

Nebo zkusit různé typy od Jamieho Olivera?

http://www.jamieoliver.com/search/?s=potato+salad

 

Historie bramborového salátu:

Bramborový salát byl typický pro bývalé Rakousko-Uhersko. Salát je u nás tradiční štědrovečerním pokrmem, který se podává spolu s kaprem nebo řízkem. Historie sahá pravděpodobně do Ruska z cca 19.století. V tom období v Moskvě fungovala luxusní restaurace Hermitage s belgickým šéfkuchařem Lucienem Olivierem. Pro své hosty připravoval jídlo z vařených brambor, majonézy, vajec a různých ingrediencí – rak, uzený jazyk, kaviár,.. Díky němu se v Rusku tento salát jmenoval „olivier“ nebo „olivje“. Dnes v Rusku patří spíše k silvestrovské tabuli.

Na začátku 20.století se salát pod tímto jménem dostal do rakouské, španělské, francouzské ale také italské kuchyně.

Zajímavé je také fakt, kdy nejznámější kuchařka Magdaléna Dobromila Rettigová ve svých knihách zmiňuje recept na dnešní bramborový salát bez zeleniny v roce 1946. Již v té době brambory plavou v majonéze..

Ve Francii jsou součástí bramborového salátu rajčata, v jiných zemích šunka nebo slanina, ale najdeme varianty salátů i s ančovičky nebo kapary.

 

Tak kterou z těchto variant zkusíte Vy?