Jak na přepuštěné máslo

Množství 0,5 kg másla, vaření cca 20 min, středně obtížné

Přepuštěné máslo, přečištěné máslo neboli ghí je superpotravina s výraznými účinky na zdraví. Jedná se o úpravu másla s dlouholetou tradicí (recept najdeme i v kuchařce M.Rettigové, dříve si přepouštěla máslo každá babička aby tím zvýšila trvanlivost másla). Přepuštěné máslo se připravuje z klasického másla, ale má úplně jiné vlastnosti. Je to bezvodý tuk, který neobsahuje žádnou mléčnou bílkovinu. (Je vhodný pro lidé s alergií na laktózu, intolerance na mléčné výrobky).

Přepuštěné máslo obsahuje vitaminy A, B3, E, minerály (hořčík, železo, draslík). Ze zdravotního hlediska podporuje činnost žaludku (lepší trávení), detoxikuje organizmus, posiluje mozek, podporuje imunitu,  podporuje nervovou soustavu a z hlediska ajurvédy podporuje flexibilitu celého těla (jóga). Podle ajurvédy je to nejlepší tuk na vaření. Hladinu cholesterolu ale nezvyšuje.

Přepuštěné máslo se připraví pomalým přepouštěním másla. Na rozdíl od klasického másla má přepuštěné máslo mnohem delší trvanlivost i mimo lednici. Vydrží na chladném a suchém místě i měsíce. Také má vysoký bod přepalování až 250 °C (nepřepaluje se), klasické máslo maximálně 180 °C.

Přepuštěné máslo můžeme použít na vaření, dušení, pečení nebo smažení. Vynikající je i polévka se základem z přepuštěného másla.

V Indii je považováno přepuštěné máslo Ghí za zázrak medicíny, je součástí ajurvédské medicíny

Jaký je rozdíl  mezi klasickým máslem a přepuštěným máslem?

Přepuštěné máslo je 100 % tuk, klasické máslo obsahuje jen cca 82 % tuku, zbytek je syrovátka, voda, laktóza.

Postup:

Kvalitní máslo s co nejvyšším obsahem tuku pomalu rozpustíme v hrnci. Na mírném plameni máslo provaříme cca 25-30 min, (než se vyvaří z másla voda). Na povrchu se sráží bílkovina. Máslo se krásně rozvoní a zezlátne (nesmí zhnědnout). Sraženinu na povrchu sbírejte pěnovačkou nebo  lžíci.

Až bude máslo čisté a přestane prskat (po sebrání pěny a vyvaření vody), je čas ho stáhnout z ohně. Zůstane nám zlatavá tekutina – ghí. Přepuštěné máslo necháme trochu zchladnout. Ještě teplé ghí zcedíme přes jemné sítko nebo plátýnko do čisté sklenice s pevným uzávěrem. Uchovejte v uzavřené nádobě v chladu.

Ohodnoťte jak se Vám líbí tento recept!
Průměrné hodnocení receptu: 5
Share: