Palačinky

 

Jak na palačinky? Jak připravit křupavé palačinky? Sladké nebo slané palačinky? Sladká snídaně? Sladké pokušení ke kávě? Jaký je rozdíl mezi crepes a palačinkou? Minimální. Podívejte se na rychlý a jednoduchý recept na palačinky.

Ingredience na cca 10 palačinek:

2 čerstvá vejce
1/2 litru čerstvého mléka
225 g hladké mouky

Smícháme vejce s mlékem, přidáme 1 lžíci mouky a směs vyšleháme elektrickým šlehačem. Vyšleháme vejce s mlékem, do kterého postupně po lžícich přidáváme mouku, dokud nám nevznikne krásně nadýchaný hustý krém. Na mírném ohni rozpálime pánev, přidáme 1/2 lžíčky másla. Přidáme naběračku těsta, které krásně rovnoměrne rozlejeme na celou pánev, ať je palačinka co nejtenší. Necháme asi cca 1 minutu z jedné strany, otočíme a začneme přidávat ingredience podle chuti, dokud je palačinka na pánvi.. sladkou, případně slanou náplň.

Ve videu je ukázka sladké palačinky s nutellou, slané palačinky šunka a sýr, sladké s marmeládou. Zajímavý tip je na sladkou palačinku se skořicí a cukrem, kterou pokapeme citronem (video 9:35).

Historie palačinek sahá až do starých kultur. V latině je to placenta (kterou známe spíše jako označení plodového lůžka). Ve střední a jihovýchodní Evropě se v mnoha jazycích používá podobný slovní základ. Ve Francii, v Bretani se palačinky připravovali z pohankové mouky.

Palačinky jsou mezinárodním jídlem. V Německu jsou známe pod názvem „Pfannkuchen„, v Itálii „Crespelles„, v Rakousku „Palatschinke„, ve Francii jsou to sladké „Crepes“ a slané „Gavettes„, v Polsku „Nalesnik„, v Rusku „Blini„, v Maďarsku je to „Palacsinta„, v Anglii jsou to „Crumpet“ – lívance, v Indii „Dosa„, v Asii „Banh xeo„, v Americe „Pancakes“ a v Jižní Americe „Tortila“ – placka z kukuřiční mouky, která se plní masem, sýrem a zeleninou.

Palačinky můžeme zapékat, ale i flambovat a vytvářet rolky nebo je překládat. Nejčastější je palačinka plněná, nebo namazaná a stočená do ruličky.

Sladké palačinky můžou být potřené nutellou, marmeládou, nebo plněné povidly, ovocem, nebo tvarohem, nazdobené šlehačkou, ořechy, čokoládou nebo skořicí.

Slané palačinky můžeme naplnit šunkou, sýrem nebo špenátem se smetanou.

Typickou francouzskou specialitou je Crepe Suzette. Je to sladká varianta palačinek. Jsou smažené na másle a podávají  se s omáčkou z čerstvé pomerančové šťávy, jemně nastrouhané pomerančové kůry a flambují se likérem Grand Marnier. Slaná varianta francouzských palačinek je pod názvem galettes.

Těsto na Crepes je velmi jednoduché a minimálně se líší od toho českého. K základu těsta na palačinky přidáme špetku soli, cukr krystal, vanilkový cukr, kousek másla. Na slanou variantu použijeme pohankovou mouku, a místo mléka vodu.

Věděli jste, že v Anglii existuje „Pancake day“ neboli Shrove Tuesday tj masopustní tlusté úterý? Je to úterý před Popeleční středou, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Pořádají se také závody s palačinkami (pancake races) a další zábavné disciplíny. Každý závodník dostane pánvičku s palačinkou a běží závod, kde na vyznačeném místě  musí 3 x protočit palačinku na pánvi.

 

Ohodnoťte jak se Vám líbí tento recept!
Průměrné hodnocení receptu: 0
Share: