Svatomartinská husa

 

 

Jak připravit pečenou, křupavou, voňavou a šťavnatou svatomartinskou husu s domácím špekovým knedlíkem a červeným zelím? Tajemství spočívá v pomalém pečení. Pečení v tuku je jedna z nejjednodušších úprav. Výsledku opravdu nebudeme litovat.

Pár dobrých rad:

  • husu před pečením vyjmeme na cca 2-3 h z lednice, pozvolně jí aklimatizujeme
  • čím pomaleji se bude husa péct, tím šťavnatější bude
  • kmín a sůl, klidně i den dopředu můžeme husu nasolit a nakminovat, maso tím provoní a zkřehne
  • za celou dobu pečení husu není třeba otáčet

Náš videorecept je na dozlatova pečenou svatomartinskou husu plněnou jablky s domácími špekovými knedlíky. Receptem nás provází pan Libor Tláskal, šéfkuchař hotelu Panorama.

středně velká husa cca 3 kg

sůl, kmín

cibule

4 středně velká jablka

Nejprve si husu osolíme, pořádně i vevnitř. Další důležitou ingrediencí jsou jablka, které nejdřív nakrájíme na měsíčky. Nakrájenými jablky husu naplníme aby měla lepší chuť a vůni. Pár jablek uložíme do pekáče okolo husy a přidáme na měsíčky nakrájenou cibuli. Takto připravenou husu podlijeme vodou, přiklopíme a vložíme do trouby. U drůbeže jako je husa a kachna je důležité péct na málo stupňů, ale dlouho. Celková doba pečení husy je kolem 9 h. Nejprve dáme husu péct na 6 h při 90 st. Po 6 h husu vytáhneme a přelejeme. Nastavíme teplotu na 130 st  pečeme další 2 h. Ideální přílohou k svatomartinské huse je špekový knedlík.

 

Ingredience na domácí špekový knedlík:

vepřové sádlo

cibuli, špek a uzenou krkovici /může být i uzený bůček/

nakrájenou housku

hrubou mouku

petrželku

vejce

mléko

muškátový oříšek

Nejprve si nakrájíme cibulku na jemno, na kostičky nakrájíme špek a uzenou krkovici. Rozehřejeme sádlo na pánvičce a na něm osmažíme cibulku. Když začne cibulka zlátnout, přidáme špek a krkovici. Krátce zasmažíme a necháme vychladnout.

Mezitím si smícháme vajíčko s mlékem a všechny připravíme ingredience smícháme dohromady. Vytvarujeme menší knedlíky (3 ks na porci). Takto vytvarované knedlíky vkládáme do mírně osolené vroucí vody a vaříme 10 minut.

 

Po 2 hodinách husu opětovně přelejeme výpekem a pečeme odkrytou při 180 st, aby získala barvu (40 min).

Typickou přílohou k svatomartinské huse je červené zelí a my si ukážeme jakým zajímavým způsobem ho můžeme servírovat. Nejprve si jablko z jedné strany seřízneme a z druhé strany vydlabeme prostředek. Takto připravené jablko naplníme červeným zelím a vložíme do pekáče k huse na posledních 10 minut pečení.

Po 9 h pečení má svatomartinská husa krásnou zlatavou barvu a nezbývá nic jiného než jí naservírovat :).

Ohodnoťte jak se Vám líbí tento recept!
Průměrné hodnocení receptu: 5
Share: