Velikonoční mazanec podle Romana Pauluse

Velikonoční mazanec má dlouholetou tradici a vy si můžete prohléhnout recept od Romana Pauluse. Základ tvoří kvásek, mouka, vejce a mléko, ale o jeho výjimečnosti rozhodují i další suroviny, například namočené hrozinky, sušené ovoce nebo plátky mandlí.

Použité suroviny (na dva mazance):

kvásek 42 g droždí (1 kostka) 1 lžíci cukru krupice 50 ml čerstvého mléka (3,5 % tuku) Těsto 400 g polohrubé mouky 100 g hladké mouky 150 g cukru krupice 100 g másla 3 vejce „M“ (pouze žloutky) sůl 1 lžička citronové kůry 150 ml čerstvého mléka (3,5 % tuku) Ostatní vejce „M“ na potření mandlové plátky na posypání cukr moučka na posypání

Jak dlouho se u nás peče Velikonoční mazanec?

Pakliže Vás zajímá jaká je historie pečení Velikonočního mazance tak vězte, že probíhalo původně tradičně na Bílou sobotu. Podle toho, pro koho byl mazanec dříve určen, se lišilo jeho složení. Pro čeledíny se dělal mazanec z obyčejného kynutého těsta, naproti tomu pro návštěvy bylo těsto obohacenorozinkami a mandlemi.

Jako mazanec se kdysi označoval i koláč z krajíčků sušeného chleba, který se pak namočil do vína a prokládal se makovou či mandlovou kaší.

Nejstarší české kuchařské recepty na mazanec pocházejí z přelomu 15. a 16. století. Většinou byly určené na Velikonoce, nicméně se pekly i mimo Velikonoce. Do těsta se tehdy nedával cukr, neboť nebyl ještě příliš znám a byl drahý, pouze se dávala sladká smetana. Dále pak bílá mouka, kvasnice, vejce a koření (zmiňovány jsou šafrán a hřebíček), případně v majetnějších rodinách i sladký tvaroh .

Ohodnoťte jak se Vám líbí tento recept!
Průměrné hodnocení receptu: 3.2
Share: