Avokádo – recepty, tipy a rady

Proč avokádo?

Vše o avokádu

Avokádo (Hruškovec přelahodný) je superpotravina. Jde o exotické ovoce, které pochází ze Střední Ameriky. Má na ovoce málo sladkou chuť a máslovou konzistenci.

Ve 100 g avokáda je 160 kalorií, 2 g bílkovin a 15 g zdravých tuků. I když má také 9 g sacharidů, 7 g z nich je vláknina jen 2 g jsou tedy „čisté“ cukry. (
http://littlefoodtalks.cz/2016/07/avokado-exoticky-maly-zazrak/ )

  • je výživné a zdravé
  • obsahuje vlákninu, zdravé tuky – nenasýcené, vitamíny, aminokyseliny a minerální látky
  • přírodní antioxidant
  • slouží jako účinná prevence proti rakovině
  • pomůže Vám zhubnout
  • díky pevné slupce, která vytváří nepropustnou ochranu je každé avokádo bio. Neohrozí ho žádné znehodnocení pesticidy (nekupujte avokádo označené bio – zbytečně předražené, každé avokádo je bio)

Jak a podle čeho vybírat?

Avokádo pro okamžitou konzumaci by mělo být na dotek pružné a měkké. Když je tvrdé, musíme ho nechat dozrát. když je měkké až moc, tak, že se nám do něj zaboří prst, je přezrálé a nejedlé.

V případě, že jej chcete skladovat – doba zrání je cca 2-5 dnů. Proces zrání urychlíte přidáním jiného ovoce nebo rajčete. Ideální v papírovém pytlíku a pokojové teplotě.

Druhy avokáda

  • Nejvíce pěstovanou odrůdou na světě je Hass. Má hnědofialovou až hnědou barvu, hrbolatou slupku. Je ideální na Guacamole. Prodává se jako téměř zralé, ideální na okamžitou konzumaci. Tento typ avokáda je často označován jako „ready to eat“  nebo „eat me“
  • druhý nejčastější druh je odrůda Fuerte, která je charakteristická zelenou barvou a hladkou slupkou. Často se prodává jako velmi tvrdé, nezralé

Jak na skladovaní avokáda?

Rozhodně nepatří do lednice. Pokud jej tam ale dáte, teplota nesmí klesnout pod 10 C.

Jaká je nejčastější úprava avokáda v kuchyni?

V kuchyni se používá syrové, ale i tepelně upravené. Nejjednodušší úprava avokáda je oloupat ho, odstranit pecku, nakrájet na plátky a posolit na čerstvém chlebu.

Jak na loupání avokáda?

Avokádo nařízneme okolo jádra. Otočíme a otevřeme. Nožem odstraníme pecku a lžíci vydlabeme dužinu.

Jak si vypěstovat avokádo z pecky?

https://youtu.be/PV1d4VLrDf0

Jak zabránit zhnědnutí avokáda?

Stačí ho pokapat limetkou, citronem nebo olivovým olejem.

Tipy na recepty:

Ohodnoťte jak se Vám líbí tento recept!
Průměrné hodnocení receptu: 0
Share: