Drážďanská vánoční štola

Víte, že si můžete doma upéct pravou Drážďanskou štolu? Nebo navštívit zážitkovou pekárnu přímo v Drážďanech? Vánoční štola – jedná se o tradiční vánoční pochoutku (nejznámější německé pečivo), které má dokonce svou vlastní slavnost pod názvem Stollenfest.

Více informací o festivalu, ale také dokonce o drážďanských zážitkových pekárnách, které můžete navštívit naleznete zde: http://www.dresdnerstollen.com/cz/Stollengeschichte

Videopostup začíná ve 2:24 – 10:35 min. Na štolu o velikosti 30 cm x 15 cm budeme potřebovat:

500 g hladké mouky
250 g másla – roztaví28 g čerstvého droždí (1 kostka)
80 g cukru (ve videu používá sirup z kandované pomerančové kůry místo cukru)
120 ml vlažného mléka
citronová kůra
špetka soli
1 balení vanilkového cukru
1/4 lžičky z každého: skořice, kardamon, muškátový oříšek
70 g kandované citrónové kůry
70 g kandované pomerančové kůry
200 g nasekané mandle
400 g rozinky, 100 g brusinky a 100 ml rumu

Na závěrečnou vrstvu budeme potřebovat 70 g rozpuštěného másla a 250 g moučkového cukru.

Postup: Večer před pečením štoly dáme do skleněné mísy rozinky a brusinky.

  1. Kynuté těsto: Do mísy si dáme čerstvé droždí, které rozdrolíme na malé kousky, zalijeme teplým mlékem, důkladně zamícháme a dále přidáme polévkovou lžíci cukru (nebo sirupu viz ingredience) a 1 polévkovou lžíci mouky. Vše důkladně promícháme a přikryjeme folii. Mísu dáme do tepla aby nám těsto nakynulo. (nebo můžeme dát do trouby při teplotě 45 ° C po dobu asi 5 až 10 minut. Směs by měla po 5-10 minut zdvojnásobit svoji velikost.)
  2. Do velké skleněné mísy dáme rozpuštěné máslo, kynuté těsto, zamícháme a přidáme všechny ostatní ingredience. Mandle dáme do pytlíku a rozdrolíme je na menší kousky. Mísu přikryjeme přilnavou folií a opět dáme do trouby na 45 ° C po dobu asi 1 hod.
  3. Z těsta vytvoříme bochník, který dáme na plech při teplotě 160 ° C po dobu asi 50 minut (zkontrolujte s dřevěnou špejlí, zda je těsto uvnitř upečené). Po upečení je nutné vytáhnout tmavé rozinky na povrchu, protože jsou hořké. Následně štolu potřete rozpuštěným máslem (štola zůstane vlhká uvnitř) a obalte jí v moučkovém cukru.
  4. Nezapomeňte, že čím starší …tím lepší, ale kdo by to vydržel :), přeji vám dobrou chuť!

Na závěr.. jak připravit domácí sirup z pomeranče? „buche de Noel“ v překladu vánoční poleno – jedná se o čokoládový koláč ve tvaru polena (tradiční francouzská vánočka). http://ona.idnes.cz/vanocni-dezerty-ze-vsech-koutu-evropy-dhl-/recepty.aspx?c=A071123_194546_recepty_ves

  1. Oloupeme pomeranče, kůru dáme do pánve kde je 1 cm vody a necháme vařit. Následně vodu vylijeme a kůru zalijeme čerstvou vodou. Tento postup opakujeme 2 – 3*, aby se hořkost z kůry ztratila. Do posledního opakování přidáme do vody cukr a necháme vařit na cca 15 min. Vznikne nám sirup, do kterého přidáme 25 ml Grand Marnier (francouzský pomerančový likér).

 

Ohodnoťte jak se Vám líbí tento recept!
Průměrné hodnocení receptu: 0
Share: